Firma Hydromega rozpoczęła swoją oficjalną działalność w 1988 roku, ale zanim o tym opowiemy, cofnijmy się na chwilę do roku 1982. Wtedy to jeden z naszych założycieli, po ukończeniu studiów na Politechnice Gdańskiej, rozpoczął pracę w biurze konstrukcyjnym Stoczni Gdynia. Jego pasja i doświadczenie zdobyte podczas projektowania i uruchamiania skomplikowanych systemów hydrauliki siłowej, przekształciły się w niezliczoną ilość pomysłów, których realizacja w ramach ówczesnej stoczni nie była możliwa. To stało się inspiracją dla niego i dwóch innych inżynierów wywodzących się ze Stoczni Gdynia do założenia własnej firmy, i tak w 1988 roku, z pragnienia realizacji najbardziej innowacyjnych pomysłów, powstała Hydromega.
Początki były trudne, ale dzięki życzliwości klientów, urzędników i pracowników, stworzyliśmy przyjazny klimat dla rozwoju firmy. Nasz pierwszy produkt to napędy hydrauliczne wtryskarek, a pierwszy gotowy wyrób to prasa bramowa IHP-24.
Od początku nasza firma opierała swój rozwój na trzech silnych filarach działalności.
Pierwszy z nich to produkcja seryjna – głównie zasilaczy hydraulicznych oraz hydraulicznych układów sterujących. W tym segmencie projektujemy i produkujemy również kompletne urządzenia i systemy, które z powodzeniem dostarczamy do naszych klientów. Drugi to produkcja prototypowa i prace badawczo-rozwojowe – tutaj powstają nowe wyroby i realizowane są projekty innowacyjne w ramach prowadzonych prac B+R. Ten obszar jest przykładem bardzo dobrej współpracy z licznymi instytutami naukowymi i wyższymi uczelniami technicznymi. Trzecim mocnym filarem są projekty Działu Serwisu w zakresie serwisowania i remontowania urządzeń oraz montaży systemów rurociągów precyzyjnych (w Polsce i za granicą).
Tak zaplanowana strategia pozwoliła nam utrzymywać wysokie tempo wzrostu, inwestowaliśmy nie tylko w innowacyjne produkty czy projekty rozwojowe, ale również w infrastrukturę, otwierając nowe oddziały naszego przedsiębiorstwa.
W 2010 roku zakończyliśmy budowę Oddziału Produkcyjnego w Miszewie przystosowanego do produkcji zasilaczy hydraulicznych, maszyn i urządzeń z napędem hydraulicznym dla jednego z kluczowych klientów. W 2012 roku otworzyliśmy Biuro Główne firmy i powróciliśmy do naszych korzeni, na tereny dawnej Stoczni Gdynia, rozpoczynając działalność w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, a dokładniej, w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii. W 2013 roku otworzyliśmy Oddział Regionalny w Kuraszkowie koło Opoczna, dzięki czemu możemy skuteczniej odpowiadać na potrzeby naszych klientów również na terenie Polski południowej. W 2022 r. z przyczyn od nas niezależnych musieliśmy opuścić teren Oddziału Produkcyjnego w Miszewie. Do nowo wybudowanej hali produkcyjnej w Gdyni, na terenach postoczniowych, przenieśliśmy zespół pracowników i infrastrukturę.
Dzięki doskonale zaplanowanym działaniom rozwojowym firmy powstały m.in. kompletne systemy Ro-Ro dostarczane zarówno do stoczni krajowych, jak i zagranicznych czy przemysłowe kosiarki autonomiczne. Opracowaliśmy i wdrożyliśmy technologię HAMER, zapewniającą skuteczne płukanie dużych hydraulicznych systemów statkowych. Obecnie z tego rozwiązania technologicznego korzysta już większość polskich stoczni. W multiplatformowym systemie przechowywania pojazdów samochodowych czy systemie synchronizacji załadunku kontenerów zastosowaliśmy rozwiązania dotąd niestosowane w Polsce oraz częściowo innowacyjne w skali światowej.
Kim jesteśmy dzisiaj? Zespołem specjalistów, którzy z pasji do hydrauliki siłowej planują i realizują innowacyjne projekty. Projektujemy, produkujemy, uruchamiamy i serwisujemy urządzenia i systemy, myśląc przede wszystkim o praktyczności rozwiązań, które wspierają różne gałęzi przemysłu.
Współpracujemy m.in. z Wojskową Akademią Techniczną, Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Technologii Eksploatacji, Politechniką Gdańską i Politechniką Warszawską. Dzięki tym współpracom podejmujemy jedno z naszych najważniejszych wyzwań – łączymy rozwiązania naukowe z ekonomią biznesu.
Dalszą historię doskonale znacie, bo tworzymy ją razem. Jesteśmy dumni, że wspólnie możemy rozwijać nie tylko polski przemysł. Dziękujemy, że jesteście z nami!